Boys 11 Yrs/Over 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Joel WATSON11Strat Sharks 1:22.20  211 39.01
2.Ben STEWART11Nuneaton 1:24.83  192 41.70
3.Ben KELLY11Solihull 1:25.10  190 41.48
4.Louis MCAULIFFE11Leamington 1:25.32  188 41.80
5.Josh GOLSBY-TAYLOR11Co Coventry 1:29.43  163 42.78
6.Lucas BRAIN11Leamington 1:30.60  157 44.06
7.Harvey FLINT11Strat Sharks 1:30.99  155 42.80
8.Tom LEE-BROWN11Leamington 1:31.01  155 42.49
8.Matthew BEXSON11Strat Sharks 1:31.01  155 44.19
10.Matthew HARGREAVES11Kingsbury 1:32.01  150 43.97

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Daniel COX12Strat Sharks 1:16.60  260 37.29
2.Daniel CAREY12Rugby 1:20.83  221 39.09
3.Thomas VINCE12Nuneaton 1:23.08  204 41.41
4.Lucas MORTON12Nuneaton 1:26.77  179 43.13
5.Benjamin ATKINS12Kingsbury 1:29.58  163 42.80
6.Toby RIGG12Rugby 1:31.22  154 43.30
7.Henry SKIRVIN12Strat Sharks 1:43.31  106 50.83
 James BEXSON12Strat Sharks DQ T     
 Alexandru ISTRATE12Kingsbury DQ T 1L     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Ronnie HARVEY13Co Coventry 1:12.86  303 35.13
2.Freddie QUELCH13Leamington 1:15.67  270 36.45
3.Thomas ROSE13Kingsbury 1:20.41  225 39.47
4.Callum MCWHIRTER13Co Coventry 1:22.76  206 40.20
5.Jacob WOOLLEY13Nuneaton 1:25.95  184 42.18
6.Joseph SMITH13Leamington 1:29.28  164 42.61
 Pauels SCERBAKOVS13Rugby DQ T     

Disqualification Codes

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Jack CAREY14Rugby 1:10.70  331 33.77
2.Matthew WILKINSON14Blythe Barra 1:13.09  300 35.10
3.James MORRIS14Blythe Barra 1:14.36  285 35.84
4.Michael ALLEN14Strat Sharks 1:15.01  277 35.41
5.Thomas TWAITES14Co Coventry 1:16.40  262 37.10
6.Ben COURT14Leamington 1:16.92  257 36.66
7.Jake ASHFIELD14Strat Sharks 1:17.95  247 38.27
8.Ethan FLETCHER14Rugby 1:19.85  230 -
 Samuel MCLOUGHLIN14Blythe Barra DNC     

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Rihon SCULLION16Co Coventry 1:05.85  410 32.22
2.David JENKINS17Kingsbury 1:09.85  343 33.73
3.Jack MOULTON17Nuneaton 1:09.86  343 33.05
4.Bradley MCLEAVY15Co Coventry 1:11.71  317 34.49
5.Nathaniel FRANCIS16Strat Sharks 1:13.20  298 35.79
6.Owen LAWTON15Strat Sharks 1:13.40  296 35.83
7.Thomas LONGSHAW15Kingsbury 1:14.62  282 36.88
8.Rhys JAMES15Rugby 1:16.02  266 37.27
9.Oliver PORTER15Solihull 1:24.13  196 41.51
10.Joshua FAIRCHILD17Co Coventry 1:26.85  178 43.11
 Richard ASTON15Solihull DQ FI     

Disqualification Codes

UP