Girls 10 Yrs/Over 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Rebecca MORRISON10Strat Sharks 3:13.06  240 45.921:35.762:26.30
2.Harriet TROUP10Rugby 3:21.58  211 50.741:41.292:32.00
3.Emily NEWTON10Leamington 3:25.36  199 49.681:41.742:35.97
4.Casey WHITE10Nuneaton 3:26.09  197 47.911:42.042:36.57
5.Mia EATWELL10Leamington 3:37.92  167 52.961:49.572:45.10
6.Caitlin HUGHES10Strat Sharks 3:51.81  138 56.681:56.002:55.49
 Scarlett MACKENZIE10Leamington DNC       
 Mia PARKES10Nuneaton DQ SA       
 Laila ELFANDI10Solihull DQ T       
 Clara HAYWOOD10Rugby DQ T       

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Imogen HODGE11Leamington 3:00.79  292 42.771:28.922:16.21
2.Abigail CHARLESWORTH11Co Coventry 3:02.47  284 43.671:30.222:17.46
3.Amelia HOBROW11Nuneaton 3:06.57  266 43.611:32.462:21.20
4.Hannah PENNY11Strat Sharks 3:07.76  261 46.311:35.402:22.65
5.Carmen WHALEY11Blythe Barra 3:08.10  259 45.321:34.252:22.64
6.Ella-Mae FEREDAY11Nuneaton 3:08.90  256 45.861:32.802:21.86
7.Charlotte O'BRIEN11Rugby 3:10.82  248 45.801:35.312:24.28
8.Mollie TRANTER11Co Coventry 3:23.50  205 49.171:40.572:33.00
9.Grace GOLINSKI11Blythe Barra 3:28.88  189 48.881:42.212:37.82
10.Freya CUNNINGHAM-FITZM11Leamington 3:33.94  176 50.851:45.412:41.12
11.Lily CHILES11Kingsbury 3:36.11  171 51.311:47.532:43.47
 Annabelle COX11Leamington DQ T       

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Hanna DIXON12Co Coventry 2:57.67  308 42.361:27.762:13.48
2.Hannah May O'LEARY12Blythe Barra 2:58.45  304 42.951:29.232:14.49
3.Imogen SHERLOCK12Strat Sharks 3:02.91  282 42.941:30.162:18.01
4.Lissie BURBIDGE12Leamington 3:05.59  270 43.741:32.122:20.11
5.Molly ARCHER12Strat Sharks 3:06.75  265 42.711:30.172:19.79
6.Georgina IRELAND12Strat Sharks 3:07.40  262 44.431:32.182:20.85
7.Brianna WRIGHT12Co Coventry 3:11.74  245 1:34.21--
8.Scarlett HUBBARD12Solihull 3:48.71  144 54.821:54.012:52.90
 Alana TIMMS12Co Coventry DNC       
 Elizabeth REEDER12Rugby DQ T       

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Olivia HALL13Co Coventry 2:47.68  366 38.581:20.772:04.25
2.Megan HIGGINSON13Nuneaton 2:55.68  318 40.091:25.512:11.44
3.Hannah DEVENPORT13Blythe Barra 2:58.84  302 42.051:28.442:15.31
4.Hope LAWTON13Strat Sharks 3:03.06  281 43.341:30.332:17.79
5.Heidi RHODES JAMES13Solihull 3:18.92  219 47.311:39.112:30.63
 Constance HODGE13Leamington DQ FI       

Disqualification Codes

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Lucy ATHERTON14Co Coventry 2:34.03  473 36.441:15.231:54.77
2.Alex LYNCH14Nuneaton 2:34.61  467 36.061:14.901:54.68
3.Derry LINTON14Leamington 2:39.79  423 37.101:17.391:59.04
4.Chloe PARKER-MEAD14Nuneaton 2:40.17  420 36.411:16.591:58.72
5.Ellen ARMESON14Rugby 2:43.96  392 37.901:19.152:02.02
6.Phoebe SPALDING14Leamington 2:50.21  350 40.171:23.262:07.89
7.Lucy COWEN14Co Coventry 2:52.57  336 40.551:24.472:09.43
8.Ciara MCCLENAGHAN14Leamington 3:13.88  237 45.631:36.142:26.60

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Sophie WOOTTON16Strat Sharks 2:32.99  482 35.531:13.751:53.37
2.Ellie TRANTER17Co Coventry 2:35.97  455 37.161:16.931:57.35
3.Tamzin FINN20Nuneaton 2:39.56  425 37.731:18.871:59.93
4.Maddie HAYWOOD15Rugby 2:40.63  417 38.191:19.222:00.96
5.Lauren PENNY15Strat Sharks 2:40.68  416 38.381:19.162:00.27
6.Megan WILLIAMS15Rugby 2:42.29  404 38.681:19.242:00.91
7.Anna COWEN15Co Coventry 2:54.05  327 40.951:25.072:10.34

UP