Boys 10 Yrs/Over 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Evan MCWHIRTER10Co Coventry 2:53.62  228 41.111:25.712:10.88
2.Jason HERBERT10Leamington 2:56.48  217 43.111:29.152:13.26
3.William LUKE10Nuneaton 3:02.50  196 44.031:31.042:17.66
4.Aurelio LENCIONI10Solihull 3:05.06  188 44.231:31.812:20.18
5.Joseph DEAVALL10Leamington 3:15.83  159 47.541:37.762:28.02
6.Reece HARVEY10Solihull 3:16.87  156 48.611:38.642:29.39
7.Jamie MITCHELL10Co Coventry 3:23.95  140 48.621:41.752:35.20
8.Joshua ATKINS10Nuneaton 3:26.61  135 52.361:46.282:39.49
9.Owen PERKINS10Co Coventry 3:29.62  129 51.521:46.072:40.45
10.James SELLEY10Leamington 3:40.90  110 53.251:48.172:45.62
11.James ATKINS10Kingsbury 3:42.18  108 51.621:49.602:48.73

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Deen AHMED11Solihull 2:44.65  267 38.751:21.062:03.88
2.Joel WATSON11Strat Sharks 2:47.54  254 39.341:23.162:06.70
3.Jack LYNCH11Nuneaton 2:54.20  226 41.111:25.062:10.20
4.Louis MCAULIFFE11Leamington 2:55.36  221 42.821:27.852:13.12
5.Ben KELLY11Solihull 2:55.77  220 43.221:29.112:13.62
6.Josh GOLSBY-TAYLOR11Co Coventry 3:00.09  204 43.251:30.092:18.09
7.Matthew HARGREAVES11Kingsbury 3:03.86  192 44.891:32.602:19.74
8.Ben STEWART11Nuneaton 3:04.11  191 42.811:29.402:16.83
9.Logan LEA11Strat Sharks 3:16.80  156 48.001:38.392:29.09
10.Matthew BEXSON11Strat Sharks 3:17.14  155 47.151:38.782:30.01
11.George DOWSE11Blythe Barra 3:25.42  137 47.611:40.602:35.06
 Lucas BRAIN11Leamington DNC       
 Luie GILROY11Rugby DNC       

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Thomas VINCE12Nuneaton 2:50.08  242 41.231:24.342:08.43
2.Lucas MORTON12Nuneaton 2:59.96  204 43.251:30.792:17.54
3.Joshua MITCHELL12Strat Sharks 3:06.25  184 43.601:30.422:19.15
4.Benjamin ATKINS12Kingsbury 3:08.71  177 43.671:31.982:21.23
5.Luke WILKIN12Nuneaton 3:10.12  173 44.991:33.032:22.55
 Henry SKIRVIN12Strat Sharks DQ T       

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Thomas BEAMER13Strat Sharks 2:25.24  389 33.991:11.361:48.77
2.Anthony NGHIEM13Co Coventry 2:45.51  263 39.911:22.622:05.45
 Callum MCWHIRTER13Co Coventry DNC       

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Thomas SMITH14Nuneaton 2:34.33  325 35.551:14.721:54.57
2.Michael ALLEN14Strat Sharks 2:35.93  315 35.171:14.701:55.97

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Jamie BLACK17Nuneaton 2:17.87  455 32.451:07.971:43.83
2.Harry PUFFETT15Nuneaton 2:18.89  445 33.211:08.411:44.46
3.Nick PAYNE17Leamington 2:23.69  402 33.211:09.541:46.67
4.Rihon SCULLION16Co Coventry 2:24.53  395 33.731:10.351:47.48
5.Robin HUGHES15Strat Sharks 2:25.73  386 34.471:11.861:49.48
6.Harrison COOK16Strat Sharks 2:29.98  354 33.371:11.571:50.91
7.Oliver PORTER15Solihull 2:57.29  214 42.481:27.342:13.32

UP