Boys 10 Yrs/Over 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Louka Bramwell10Solihull 3:07.90  177 44.951:33.622:21.99
2.Charlie Rounce10Leamington 3:11.48  167 48.241:38.302:26.48
3.Axel Martin10Leamington 3:21.90  143 44.931:37.622:32.42
4.Alistair Ristov10Strat Sharks 3:28.22  130 50.201:44.512:38.27
5.Daniel Wilks10Leamington 3:31.29  124 50.29-2:41.19
6.Ewan Timms10Co Coventry 3:40.23  110 51.531:47.01-
7.Edward Grindal10Nuneaton 3:44.65  103 -1:52.49-
8.Sonny Butcher10Blythe Barra 3:45.78  102 --2:50.02
 Oliver Rossier10Strat Sharks DNC       
 Max Smith10Co Coventry DQ T 1L       
 Jake Gray10Strat Sharks DQ T 4L       

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Alfie Hebb11Rugby 3:10.75  169 -1:36.822:25.69
2.Kieran Jarvis11Rugby 3:12.25  165 -1:37.56-
3.Jack Wood11Strat Sharks 3:26.42  134 48.211:41.262:35.52
4.Hayden Nghiem11Co Coventry 3:33.62  120 50.851:47.432:43.45
 Milo Cullimore11Strat Sharks DQ T 3L       
 Zain Bhatti11Co Coventry DQ T 5L       

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Owen Perkins12Solihull 2:51.10  235 40.981:26.192:10.90
2.Ben Aitchison12Rugby 2:58.54  207 43.071:28.772:15.37
3.Reece Harvey12Solihull 3:00.75  199 ---
4.Jenson Davies12Co Coventry 3:13.92  161 47.421:37.492:27.19
5.Will Goodwin12Co Coventry 3:19.57  148 48.531:40.142:31.65
6.Hayden North12Co Coventry 3:23.51  139 50.291:41.422:33.13

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Finlay Monaghan13Nuneaton 2:35.79  311 36.331:15.581:56.04
2.Ben Stewart13Nuneaton 2:40.97  282 37.871:19.032:00.94
3.Tom Lee-Brown13Leamington 2:43.81  268 37.641:18.992:01.75
4.Jack Lynch13Nuneaton 2:49.18  243 40.191:23.602:07.42
5.Rhys Green13Co Coventry 2:51.47  233 41.301:26.092:10.72
6.Zane Venn-Morton13Co Coventry 3:01.88  195 43.011:31.732:18.60
7.Edgar Roberts-Dalton13Co Coventry 3:07.82  177 45.681:35.482:24.62
8.Thomas Chesters13Kingsbury 3:08.04  177 42.871:32.282:22.27
 Zak Taylor13Rugby DNC       

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Joshua Bradnock14Co Coventry 2:42.88  272 39.461:20.502:01.86
2.Benjamin Atkins14Kingsbury 2:44.32  265 38.991:21.452:04.36
3.Adam Kenworthy-Fahy14Rugby 2:55.68  217 40.281:25.202:11.76
4.Jacob Tippetts14Co Coventry 3:04.90  186 42.581:31.012:18.99

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50100150
1.Jack Moulton19Nuneaton 2:26.49  374 32.351:09.421:48.35
2.Ben Jones15Rugby 2:33.67  324 36.541:15.401:55.04
3.Max Taylor15Rugby 2:40.59  284 37.591:18.462:00.62
4.Oliver Porter17Solihull 2:52.00  231 40.701:25.042:10.30
 Joshua Smith15Co Coventry DQ T 2L       

Disqualification Codes

UP