Boys 10 Yrs/Over 100m Backstroke - Heats (Declared Winners)

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Thomas Hudson10Nuneaton 1:18.50  242 38.86
2.Sam Kelly10Solihull 1:25.19  189 1:25.43
3.Max Smith10Co Coventry 1:27.27  176 42.80
4.Axel Martin10Leamington 1:28.48  169 42.47
5.Ewan Timms10Co Coventry 1:31.57  152 45.10
6.Austin Howells10Strat Sharks 1:51.82  83 54.47
7.Musa Ahmed10Blythe Barra 1:52.33  82 -
 Charlie Mee10Leamington DQ T 1L     

Disqualification Codes

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Alexander Vega Flores11Nuneaton 1:21.37  217 40.22
2.Charlie Mackenzie11Leamington 1:21.78  214 39.62
3.William Beardmore11Nuneaton 1:22.07  211 40.39
4.Isaac Morison11Leamington 1:24.48  194 40.02
5.Alfie Hebb11Rugby 1:30.88  155 44.72
6.Kieran Jarvis11Rugby 1:31.47  152 45.34
7.Theo Skirvcin11Strat Sharks 1:33.08  145 45.63
8.Henry Doggett11Strat Sharks 1:33.73  142 44.40
9.Jack Wood11Strat Sharks 1:34.31  139 45.93
10.William Pegg11Kingsbury 1:35.38  134 46.03
11.Maximillian Clinton-Ta11Blythe Barra 1:35.79  133 46.30
 Edan Forbes11Strat Sharks DQ T     

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Jason Herbert12Leamington 1:12.84  302 35.56
2.Joseph Deavall12Leamington 1:20.44  224 39.27
3.Ben Aitchison12Rugby 1:25.64  186 41.80
4.Owen Scarborough12Kingsbury 1:27.81  172 42.73
5.Jake Smith12Rugby 1:28.45  169 42.67
6.Jenson Davies12Co Coventry 1:28.70  167 43.38
7.Jamie Mitchell12Co Coventry 1:29.39  163 43.50
8.Conor Winters12Co Coventry 1:32.03  150 43.85
9.James Nash12Strat Sharks 1:39.34  119 46.95

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Niall Connell13Co Coventry 1:09.33  351 33.96
2.Samuel Manship13Leamington 1:10.39  335 33.78
3.Louis Mcauliffe13Leamington 1:12.09  312 34.67
4.Josh Golsby-Taylor13Blythe Barra 1:12.64  305 35.50
5.Tom Lee-Brown13Leamington 1:12.91  302 35.26
6.Mackenzie Patchett-Smy13Rugby 1:17.54  251 37.07
7.Kyle Offer13Co Coventry 1:21.95  212 40.21
8.Zane Venn-Morton13Co Coventry 1:21.96  212 39.73
9.Thomas Fairchild13Co Coventry 1:37.11  127 46.65

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Alexandru Istrate14Nuneaton 1:06.33  401 32.00
2.Thomas Vince14Nuneaton 1:06.81  392 32.34
3.James Carson14Blythe Barra 1:09.46  349 34.58
4.Joshua Bradnock14Co Coventry 1:15.01  277 36.26
5.Benjamin Atkins14Kingsbury 1:19.28  234 38.00

15 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time  FINA Pt 50
1.Harry Puffett17Nuneaton 1:00.51  528 29.43
2.Matthew Seaton15Rugby 1:02.38  482 30.68
3.Bradley McLeavy17Co Coventry 1:03.19  463 30.81
4.Callum Mitchell16Blythe Barra 1:06.09  405 31.45
5.Jake Ashfield16Strat Sharks 1:09.57  347 33.73
6.David Jenkins19Kingsbury 1:10.03  340 33.58
7.Max Taylor15Rugby 1:10.84  329 34.72
8.Joshua Fairchild19Co Coventry 1:19.70  231 39.15
9.Oliver Porter17Solihull 1:20.51  224 39.56

UP